W dniach 1 – 4 października klasa 3e i 20 uczniów innych klas uczących się języka niemieckiego wzięło udział w wycieczce do stolicy Niemiec pod opieką pani Iwony Sarwińskiej, Małgorzaty Góralskiej i Pauli Zuchniewicz. Choć pogoda nas nie rozpieszczała, udało nam się zobaczyć najważniejsze zabytki Berlina: East Side Gallery – galerię stworzoną przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego o długości ponad 1300 m, Alexanderplatz – centralny plac we wschodniej części Berlina, będący głównym miejscem spotkań berlińczyków; przeszliśmy się aleją Unter den Linden (Pod lipami) uważaną za jedną z najpiękniejszych ulic Berlina, wzdłuż której znajduje się wiele zabytkowych budowli, np. Uniwersytet Humboldtów, opera berlińska, liczne ambasady i pomniki.
Tak doszliśmy do Bramy Brandenburskiej, chyba największej atrakcji turystycznej Berlina, która w czasie zimnej wojny była symbolem podziału miasta i całych Niemiec, a dziś jest symbolem jedności i wolności. Wieczorem mieliśmy możliwość obejrzenia panoramy całego miasta z tarasu i szklanej kopuły Reichstagu – siedziby niemieckiego parlamentu.
Następnego dnia zwiedziliśmy Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, w którym po wojnie pozostawiono ruinę głównej wieży jako znak przestrogi przed wojną i zagładą oraz Ku’damm – główną ulicę handlową zachodniej części Berlina. Odwiedziliśmy też muzeum Topografia Terroru położone w miejscu dawnych głównych budynków nazistowskich organów terroru, przedstawiające zbrodnie popełnione przez nie w całej Europie. Kolejnym punktem programu było Humboldt Forum w gmachu zrekonstruowanego Zamku Berlińskiego, gdzie obecnie znajdują się muzea i sale wystawowe poświęcone sztuce, kulturze i nauce.
Trzeciego dnia pojechaliśmy do Poczdamu, gdzie zwiedziliśmy pałac i ogrody Sanssouci, czyli letnią rezydencję króla Prus Fryderyka II Wielkiego oraz Dzielnicę Holenderską – historyczną dzielnicę, powstałą w XVIII w. jako osiedle dla rzemieślników holenderskich sprowadzonych tu do pracy przy rozbudowie Poczdamu.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy Poznań – zobaczyliśmy jego starówkę z ratuszem i słynnymi poznańskimi koziołkami oraz uczestniczyliśmy w warsztatach w Rogalowym Muzeum Poznania, w czasie których poznaliśmy legendę o powstaniu Rogali Świętomarcińskich, recepturę i składniki używane do ich produkcji, a następnie wzięliśmy udział we wspólnym wypieku rogali przy użyciu tradycyjnych narzędzi.
Oprócz zwiedzania i poznawania historii i kultury Niemiec mieliśmy też okazję zrobić zakupy, m. in. w sklepie firmowym Haribo i czekolady Ritter Sport, przejechać się berlińskim metrem, spróbować niemieckiej kuchni i miło spędzić czas w gronie koleżanek i kolegów.