Wymiana z rosyjskim miastem Mytiszczi

Kontakt z Ogólnokształcącą Szkołą Średnią nr 31 z partnerskiego miasta Mytiszczi niedaleko Moskwy nawiązaliśmy dzięki długoletniej współpracy naszych miast.
26 lutego 2016 roku odbyła się w Małachowiance wideokonferencja z udziałem grupy uczniów naszej szkoły i uczniów szkoły rosyjskiej. Zaprezentowano krótkie filmy o naszych miastach i szkołach, uczniowie opowiadali o swoich zainteresowaniach, wymieniali się informacjami o historii, kulturze, sporcie, systemie kształcenia, zadawali sobie nawzajem pytania. Konferencja odbywała się w języku angielskim (obcym dla obydwu stron). Koordynatorem programu wymiany i opiekunem młodzieży ze strony rosyjskiej jest Elena Shchukina (nauczyciel j. angielskiego), a ze strony polskiej Maria Sieczkowska (nauczyciel j. rosyjskiego). Konferencję po angielsku prowadziła Małgorzata Szymczak (nauczyciel j. angielskiego).
Pod koniec spotkania uczniowie wymienili się kontaktami i rozpoczęli korespondencję w sieci.

W dniach 5-8 maja 2016 roku na zaproszenie władz miasta Płocka w związku z odbywającym się Piknikiem Europejskim przyjechała delegacja rosyjska, w skład której weszła pani Elena Shchukina i trójka jej uczniów. W auli naszego liceum była podpisana umowa o współpracy i wymianie młodzieży między szkołami. Uczniowie zamieszkali w domach uczniów naszej szkoły, wraz z naszymi uczniami Robertem Siemiątkowskim, Aleksandrą Lasakowską, Barbarą Gałczyńską i ich opiekunem Marią Sieczkowską zwiedzali Płock i Warszawę, poznawali polskie zwyczaje i kulturę.

Odpowiedzią ze strony rosyjskiej było zaproszenie tej grupy do Mytiszczi w dniach 7-11 września na obchody święta miasta. Poznaliśmy partnerskie miasto, zaprzyjaźnioną szkołę, odnowiliśmy kontakty, nawiązaliśmy nowe znajomości, ale największym przeżyciem dla wszystkich była wycieczka do Moskwy.

W dniach 22-29 października 2016 roku przebywała w naszym liceum dziesięcioosobowa grupa młodzieży z partnerskiego miasta w Rosji. Opiekunką grupy rosyjskiej była pani Elena Shchukina, ze strony polskiej wymianę organizowała Maria Sieczkowska we współpracy ze Sławomirem Gałczyńskim i Małgorzatą Szymczak. Wspólnie zwiedzaliśmy Płock i okolice, Warszawę, Toruń. Integrowaliśmy się podczas spacerów po mieście, zoo, płockich muzeach, skansenie w Sierpcu, gdzie przy ognisku rozbrzmiewał śpiew w wielu językach. Było to dla wszystkich uczestników fantastyczne przeżycie. Przez tydzień mogliśmy poznać zwyczaje rówieśników z Rosji, zawiązać przyjaźnie i pokonać panujące stereotypy. Rosjanie byli bardzo zainteresowani historią i kulturą naszego narodu, co sprawiało mam wielką radość. Spędzając ze sobą cały tydzień, bardzo się zżyliśmy.

W dniach od 1 do 8 kwietnia 2017 roku grupa 10 uczniów Małachowianki z klas II i III wraz z nauczycielami Marią Sieczkowską i Sławomirem Gałczyńskim gościła w Rosji. W ciągu tygodnia dużo zwiedzaliśmy. Program był bardzo napięty, nie było czasu na nudę. Chociaż mieszkaliśmy 15 km od Moskwy, praktycznie każdego dnia byliśmy w stolicy Rosji. Obejrzeliśmy Kreml z jego muzeami i soborami, Plac Czerwony, słynny GUM – imponującą galerię handlową z końca XIX wieku, sobór Chrystusa Zbawiciela, Park Kultury im. Gorkiego, Park WDNH – wystawę osiągnięć gospodarki narodowej, Galerię Tretiakowską, Muzeum Kosmonautyki. Ogromne wrażenie wywarły na nas najstarsze stacje rosyjskiego metra. Na koniec trudno było się rozstać. Zawarte przyjaźnie będą kontynuowane, z obu stron padały deklaracje kolejnych spotkań.

W tym roku szkolnym (10.10.) też odbyła się wideokonferencja ze szkołą rosyjską, aby kolejna grupa uczestników wymiany mogła się poznać i nawiązać relacje. W konferencji wzięli udział uczniowie, którzy brali udział w wymianie z Rosją w ubiegłym roku szkolnym oraz nowa grupa uczniów, zainteresowanych wymianą w tym roku szkolnym.
Mamy nadzieję, że nawiązany kontakt pozwoli lepiej się poznać dzięki portalom społecznościowym. Konferencja przebiegała w radosnej atmosferze, uczniowie porozumiewali się w języku angielskim (jako obcym dla obydwóch stron).

 

Małachowiacy w szkole w Mytiszczi (maj 2018)      

ROSYJSCY UCZNIOWIE Z REWIZYTĄ W PŁOCKU (październik 2018)

      GOŚCILIŚMY W MYTISZCZI (grudzień 2018)

  Telekonferencja uczniów Małachowianki z uczniami szkoły w Mytiszczi  (marzec 2019)

WIZYTA UCZNIÓW Z ROSJI W RAMACH II EDYCJI WYMIANY POLSKO – ROSYJSKIEJ (maj 2019)

Wizyta uczniów Małachowianki w Mytiszczi (wrzesień 2019)