Światowy Dzień Liczby Liczby Pi w Małachowiance

Jak co roku 14 marca Małachowiacy obchodzili Światowy Dzień Liczby Liczby Pi. W tym roku wspólnie z fundacją Vivat Polonia oraz Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego przystąpiliśmy do eksperymentu Buffona.

Eksperyment polegał na symulacji pozwalającej oszacować liczbę Pi przy użyciu metody, którą opracował w XVIII w. francuski matematyk Georges Buffon, poprzez wykonanie jak największej liczby powtórzeń rzutu wykałaczką na specjalnie przygotowaną planszę oraz zanotowaniu danych
w specjalnym formularzu. Do udziału w eksperymencie zaprosiliśmy wszystkie szkoły z województwa mazowieckiego. Naszym celem było nie tylko przybliżenie uczniom matematycznej teorii ale
i ustanowienie rekordu pod kątem liczby rzutów oraz ilości uczestników.

Była to pierwsza (ale mamy nadzieję, nie ostatnia) tego typu inicjatywa w naszej szkole. Stąd nie dziwi duże zainteresowanie ze strony prasy oraz telewizji. Kilkoro naszych uczniów odkryło w sobie talent aktorski.

Eksperyment się powiódł, wzięli w nim udział wszyscy Małachowiacy udowadniając, że matematyka nie musi być tylko nudną teorią, ale można się przy niej świetnie bawić, ucząc się poprzez praktykę.  Mamy nadzieję, że wiele szkół przyłączyło się do eksperymentu. Czekamy na dane, które otrzymali.  

Oprócz eksperymentu uczniowie mogli wykazać się w kilku konkursach na Pi – przebranie i  Pi – twórczość oraz w cieszącym się największą popularnością konkursie na Pi – ciasto.

Na korytarzach Małachowianki można dziś było spotkać niejednego Pitagorasa. Najlepsze przebrania przygotowali Karol Dzięgielewski z klasy 4G, Filip Spychalski z klasy 1G oraz Filip Żuchniewicz z klasy 4G.

W kategorii Pi – twórczość nagrodzeni zostali: Julia Strześniewska z klasy 2F oraz Maja Urbańska  z klasy 4G za najlepszą Pi – grafikę oraz Michał Zawadzki z klasy 4B i Anna Marchlewska z klasy 4F za najlepszy wiersz o Pi.

W kategorii Pi – ciasto zwycięzcami okazali się:

Julia Kowalska 1H

Oliwia Przybylska 1H

Nikola Słowikowska 2 F

Wiktoria Nowakowska z klasy 2E oraz dwie drużyny złożone z przedstawicieli uczniów klasy 1H oraz 3E

Szkolne Obchody Światowego Dnia Liczby Pi zakończyły się wspólnym zdjęciem na wirydarzu szkoły.