WIZYTY ASTRONOMÓW W SZKOŁACH

W ramach projektu 'Wizyty astronomów w szkołach” realizowanemu przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) z okazji stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU100 – sto lat pod wspólnym niebem) 6 grudnia 2019r. do naszej Małachowianki przybyli astronomowie: dr hab. Małgorzata Królikowska-Sołtan, prof. CBK PAN, z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie i prof. dr hab. Andrzej M. Sołtan z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

Pani Grażyna Witkowska we współpracy z samorządem szkolnym tego dnia zorganizowała całodniowe wydarzenie promujące naukę astronomii „Kosmopiątek”. I tak, już podczas drugiej godziny lekcyjnej cztery niezależne zespoły uczniowskie z klasy 1G4, wchodząc na lekcje innych klas, prezentowały zabawne i uczące scenki z przebiegu misji Apollo 11, upamiętniające 50 –tą rocznicę lądowania pierwszego człowieka na Księżycu.

Odbył się też konkurs wiedzy kosmicznej dla wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły. Rywalizacja była duża. Młodzież wykazała się dużą wiedzą astronomiczną. Przyznano następujące nagrody:

1 miejsce: Marta Szałkiewicz 2i, Natalia Tecmer 2i

2 miejsce: Bartłomiej Bodał 2c, Dobrosława Kamińska 1b4

3 miejsce: Filip Kaczorowski 3b

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia były oczywiście prelekcje naszych gości. Odbyły się trzy wykłady: „Codzienna praca astronoma” dla klasy 1G4, bardzo aktualne „Planety Pozasłoneczne” dla uczniów kilku zainteresowanych klas oraz „Świat bez astronomii” dla nauczycieli wszystkich przedmiotów szkolnych.

Wieczorem, od godziny 18.00 odbyła prelekcja filmu „Apollo 13” oraz obserwacje przez szkolny teleskop dla chętnych uczniów.

To był naprawdę długi kosmiczny piątek.