„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie co to będzie, co to będzie?”

30 października 2018 roku o godzinie 18.00 w naszej szkole odbyła się inscenizacja drugiej części dramatu Adama Mickiewicza pt. ,,Dziady”. Spektakl przygotowała klasa 2H wraz z Panią Magdaleną Wilk w ramach projektu Książnicy Płockiej „Wieczorne Czytanie Dziadów ”” oraz Olimpiady Zwolnieni z Teorii . Miał on na celu propagowanie kultury słowiańskiej poprzez zaprezentowanie starego zwyczaju, jakim jest obrzęd dziadów.

Aula Małachowianki w tym dniu zamieniła się w kaplicę cmentarną a zastawiony jadłem stół, zapach siana, światło lampionów i świec tworzyły atmosferę zadumy i mroku. Jednak najważniejsza była ciekawa i godna uwagi gra aktorska, pełna emocji zarówno w głosie, jak i ruchach scenicznych uczniów 2H, która zainteresowała wszystkich widzów (szczególnie tych najmłodszych, z podziwem przyglądających się naszym poczynaniom na scenie).
Na widowni zasiadło wielu wspaniałych gości, między innymi Pani Dyrektor – Katarzyna Góralska , Pani Ewa Luma z Książnicy Płockiej, nasi rodzice, nauczyciele, koledzy i uczniowie, którzy docenili nasze starania poprzez owacje na stojąco i gratulacje pełne ciepłych słów, które z pewnością zapamiętamy na długo.
Po przedstawieniu odnieśliśmy drugi sukces – dzięki hojności widowni zebraliśmy pełną puszkę pieniędzy na niezwykle ważną akcję – Ratowania Płockich Powązek. Cel był dla nas szczególny, ponieważ w tym roku zaplanowana jest renowacja pomnika na grobie Andrzeja Miłoszewskiego – ucznia klasy VII Gimnazjum Polskiego (obecnie LO im. Marsz. St. Małachowskiego), który zmarł w 1902 roku. Za wszystkie datki SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!
Ogromnym wyróżnieniem dla nas było również to, że następnego dnia mogliśmy przedstawić efekty naszej pracy uczniom szkoły. Wspaniała atmosfera towarzyszyła nam od pierwszej próby, przez wszystkie przygotowania, aż do chwili występu. Wszyscy włożyliśmy wiele starań i próbowaliśmy przygotować się jak najlepiej , aby odpowiednio wprowadzić widzów w nastrój ponadczasowego dzieła Adama Mickiewicza.
Ogromne gratulacje i podziękowania (prosto z serc uczniów klasy 2H) należą się także Pani Magdalenie Wilk , która wykazała się cierpliwością i poświęceniem, pomagając każdemu z osobna przedstawić swoją postać i jej odczucia w możliwie najlepszy sposób.
Trzeba wyróżnić także odtwórców głównych ról :

Guślarz- Kasper Lisowski
Starzec- Gabriel Wiśniewski
Rózia i Józio – Emilia Wilamowska i Maciej Skrocki
Zosia – Ilona Kamińska
Widmo Złego Pana – Michał Brodowski
Sowa- Anna Antczak
Kruk – Mateusz Bogucki
Chór nocnych ptaków : Aleksandra Wiśniewska , Klaudia Kaczmarczyk , Klaudia Kozłowska i Julia Zaremba
Pastereczka – Natalia Zawadzka

Dziękujemy wszystkim za przybycie!

Aleksandra Dymek i klasa 2 H