Malachowiacy na Mistrzostwach Polski w Karate Tradycyjnym

W dniach 20 i 21 kwietnia 2024 roku w Sport Arena w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski w Karate Tradycyjnym w kategoriach: dzieci, juniorów młodszych, juniorów, młodzieżowców oraz seniorów zorganizowane przez Polską Unię Karate Tradycyjnego, Łódzki Klub Karate Tradycyjnego, Łódzką Akademia Karate Tradycyjnego oraz Karate Team Bełchatów.

W imprezie wzięło udział w sumie ponad 1000 uczestników (714 zawodników, 80 coachów, 50 sędziów, 40 osób z obsługi technicznej oraz setki rodziców i opiekunów). W 30 osobowej reprezentacji Klubu Karate Płock znalazło się troje uczniów naszego liceum: Daria Dolna (kl. 1B), Jan Pęcherzewski (kl. 1A) i Bartosz Dolny (kl. 4G)

Poziom zawodów był bardzo wysoki a rywalizacja zacięta. Każdy z naszych karateków rywalizował w trzech konkurencjach: kata indywidualne, kumite indywidualne i fukugo, a Janek dodatkowo w konkurencji kata drużynowego.

Zawodnicy pokazali hart ducha i świetnie się zaprezentowali na tych mistrzostwach, a włożony na treningach wysiłek przyniósł znakomite efekty. Po bardzo emocjonujących pojedynkach Klub Karate Płock przywiózł do Płocka 19 medali (5 złotych, 6 srebrnych i 7 brązowych) z czego Małachowiacy zdobyli 5 medali (2 złote, 2 srebrne i 1 brązowy).

Daria Dolna startująca w kategorii juniorek zdobyła dwa 1 miejsca i została Mistrzynią Polski w konkurencjach kata i kumite indywidualne oraz Wicemistrzostwo Polski (2 miejsce) w konkurencji fukugo przegrywając w finale dopiero w dogrywce.

Jan Pęcherzewski w kategorii junior młodszy został Wicemistrzem Polski (2 miejsce) w konkurencji kumite indywidualne, zdobył 3 miejsce w konkurencji fukugo i 4 miejsce w kata drużynowym.

Bardzo dobrze zaprezentował się również Bartosz Dolny (kategoria młodzieżowiec), który wystąpił na tych mistrzostwach w dwóch rolach: zawodnika i coacha. Niestety w swoich decydujących walkach uległ przeciwnikom i nie zdołał zakwalifikować się do ścisłych finałów i walki o medale. Natomiast jako coach wspierał swoim doświadczeniem pozostałych zawodników Klubu Karate Płock podczas ich rywalizacji na tatami.

Były to już kolejne zawody z których Małachowiacy trenujący w Klubie Karate Płock przywożą medale i tytuły. Dzięki osiągniętym wynikom będą mieli prawdopodobnie okazję przygotowywać się wraz z reprezentacją do tegorocznych Mistrzostw Świata które odbędą się jesienią w Portugalii.

Słowniczek:

Kata – walka z pozorowanymi przeciwnikami,

Kumite – walka z przeciwnikiem rzeczywistym

Fukugo – dwubój polegający na naprzemiennym rozgrywaniu kitei (kompozycja kata) i kumite w ramach jednej konkurencji. Schemat rozgrywek eliminacyjnych jest zawsze tak ułożony, by w finale rozgrywane było kumite.