Montujemy teleskop w Obserwatorium

Astronomia staje się coraz bardziej popularna, a uznani fizycy przekonują, że szansą dla ludzkości jest zasiedlanie kosmosu. Postanowiliśmy i My spojrzeć w gwiazdy, a przede wszystkim stworzyć taką możliwość pasjonatom i ciekawym wiedzy uczniom. Obserwatorium zostało na nowo uruchomione. Doprowadziliśmy do kopuły elektryczność, w dniu 23 lutego zamontowaliśmy teleskop, umożliwiający obserwację nieba w ciągu dnia. Wszystko to udało się dzięki pomocy pasjonatów i znawców tematu oraz pozyskaniu sponsora, któremu na sercu leżało przywrócenie do użytku dzieła, o które zabiegano przez pokolenia.

Obserwatorium astronomiczne w Małachowiance zorganizował za pieniądze ze zbiórki publicznej rektor Fryderyk Roze, który został dyrektorem szkoły w 1810 roku. Obecną kopułę z teleskopem Schimdta zbudował Mostostal w 1980 roku, w czasie remontu placówki. Wtedy wieża została podniesiona do wysokości 38 metrów. Kopułę i obserwatorium zaprojektował inżynier Jan Socha z „Mostostalu”, a układ jezdny inżynier Michał Cios – pracownik Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych. Kopułę wykonał „Mostostal”, układ jezdny pod kierunkiem Zbigniewa Kowalczewskiego – Fabryka Maszyn Żniwnych w Płocku. Obydwa zakłady wykonały prace w czynie społecznym. Obserwatorium wyposażono w lunetę średniej jakości (powiększającą 400 razy) – wystarczającą dla celów szkolnych. Jednak od 2000 roku obserwatorium nie jest użytkowane i nie działa, a dawny teleskop był rozkalibrowany i niekompletny. Kopuła jednak nadawała się do użytku i postanowiliśmy to wykorzystać dla poszerzenia horyzontów myślowych Małachowiaków i nie tylko.

A zaczęło się od planów w latach 70-tych. Czytamy :

„W dniu 5 kwietnia 1971r. w słowach (przytoczonych w nr 3/62 z br. Notatek Płockich), wypowiedzianych na posiedzeniu Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu w Warszawie przez prof. dr Stanisława Berezowskiego— przewodniczącego Wojewódzkiego Komitet Kopernikowskiego F. J. N., mgr inż. Jakuba Chojnackiego—prezesa Tow. Naukowego Płockiego oraz mgr Kazimiery Kawowej—dyrektora Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Myśl ta była związana z możliwościami przebudowy i remontu zabytkowego XIII-wiecznego skrzydła Małachowianki oraz przyległej do tego skrzydła wieży z wieku XIV-go. Poparciem wielkim w tej sprawie była uchwał Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Płocku, podjęta w dniu 25 października 1970”. Postanowiono stworzyć jako zwieńczenie wieży obserwatorium. Prace zakończono na 800-lecie Liceum w roku 1980.

Wkrótce ponowne wielkie otwarcie! „Nie cofa się, kto się związał z gwiazdami”. (Leonardo da Vinci)