21 lutego 2018 r. – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

,,Tyś nasza twierdza, tarcza,
Opieka i obrona,
Ojczysta święta mowo,
Bądź z serca pozdrowiona.”

Leopold Staff

Z inicjatywy nauczycielek języka polskiego w Małachowiance po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Język polski nie należy do najłatwiejszych, ale wypada mówić i pisać poprawnie, o czym przypominały hasła i trudne słowa przyczepione w różnych miejscach.

Na dwóch wydłużonych przerwach  odbyły się konkursy, w których brali udział reprezentanci wszystkich klas. W konkursie ,,Jeden z dziesięciu” należało być za pan brat z kulturą języka – wygrała Zuzanna Blank z klasy 3 E. W łamańcach językowych rywalizowali miedzy sobą pierwszoklasiści – najlepiej poradziła sobie Katarzyna Janeczko z klasy 1 G. W pracowniach polonistycznych zamienionych w escape roomy trzecioklasiści rozwiązywali zagadki językowe, które pomogły im odnaleźć klucz do wyjścia – najlepsza była drużyna klasy 3 I. Nie zabrakło poezji – szkolni poeci tworzyli limeryki, tematycznie związane z Małachowianką lub Płockiem. Jury wyróżniło limeryk Julii Szulińskiej z klasy 1 E:

Dziś dzień w Małachu oczywisty,
Wspólnie świętujemy język ojczysty.
Każdy uczeń i uczennica
Dziś po szkole w przebraniu kica
I czuje w sobie duszę humanisty.

Były też inne pomysły na formę limeryku, jak choćby wierszyk Justyny Kwiatkowskiej z klasy 2 i:

Młoda uczennica Małachowianki
Uczyła się całe noce i ranki.
Razu pewnego chemię wkuwała;
Może by nawet piątkę dostała,
Ale zasnęła nad porcją owsianki.

Obchody tego wyjątkowego święta zakończył konkurs na przebranie za wybranego bohatera literackiego. Najlepiej według jury i publiczności w wybraną rolę wczuł się Adam Mirowski z klasy 3 E.

Święto Języka Ojczystego uświetnił koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu uczniów  naszej Szkoły.

Gratulujemy uczestnikom konkursów. Mamy nadzieję, że obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wpiszą się w Małachowskie tradycje.