Festiwal Nauki w Małachowiance

19 lutego 2024 r. Małachowianka włączyła się w obchody Dnia Nauki Polskiej. Śmiało możemy powiedzieć, że podczas Festiwalu Nauki, razem z zaproszonymi gośćmi – ekspertami, nauczycielami i uczniami  napędzaliśmy rozwój zainteresowań naukowych młodzieży. Tego dnia dołożyliśmy wszelkich starań, by popularyzować różne dziedziny nauki oraz uświadamialiśmy uczniom ich wpływ na rzeczywistość, znaczenie dla rozwoju społeczeństwa i gospodarki.

Działo się naprawdę wiele! Uczniowie wysłuchali wystąpień wyśmienitych Prelegentów. Festiwal uświetnili swoją obecnością  Przedstawiciele firmy Orlen S.A. Pan Radosław Gospoś, współzdobywca nagrody Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej przedstawił projekt KORMON – innowacyjny na skalę światową system monitorowania korozji ogólnej i kruchości wodorowej, zaś p. Aleksandra Madajczyk oraz p. Mateusz Kleszcz wskazywali, że kierunek Orlen to ciekawa, motywująca  i perspektywiczna ścieżka rozwoju zawodowego.

Zaszczycił nas również swoją obecnością p. Wojciech Krzywiński – nasz absolwent i wielki przyjaciel szkoły, mistrz modelarstwa lotniczego, laureat wielu nagród w międzynarodowych konkursach modelarskich, który opowiedział młodzieży o misji podboju kosmosu i otworzył wystawę swojej kolekcji modeli statków kosmicznych (w skali: 1:72).

Uczniowie mieli także możliwość udziału w inspirującym spotkaniu pt. Ten, który uchylił drzwi do wolności…- wywiadzie – rzece przeprowadzonym przez uczniów z p. Henrykiem Kamińskim. Podczas kolejnego wykładu mogliśmy usłyszeć, w jaki sposób psychologia wyjaśnia rzeczywistość, a uczniowie z klas biologiczno-chemicznych aktywnie uczestniczyli w pełnym ciekawostek spotkaniu chemicznym pt. Węgiel i wodór wokół nas.

Jednak to nie wszystko! Młodzież z wybranych brała tego dnia udział w doświadczeniach fizycznych, w konkursach: matematycznym oraz z zakresu przedsiębiorczości, w informatycznych zajęciach edukacyjnych dotyczących  druku 3D oraz DALL.E (sztucznej inteligencji tworzącej obrazy).

Część uczniów miała okazję sprawdzić, czy matematyka to królowa nauk, uczestnicząc w wykładach i quizach wiedzy pt. Wielcy matematycy oraz  Ciąg Fibonacciego i złota liczba.

Niezastąpiony Robert Fronczak z klasy II d zaznajomił rówieśników ze swoją techniczną i matematyczną pasją podczas wykładu: Nauka w technice.

Czy to już wszystko? Ależ nie! Na lekcjach języków obcych młodzież mogła zapoznać się z aplikacjami do nauki języków obcych oraz funkcjonalnościami Czata GTP  w nauce języków obcych.

Czekają nas jeszcze kolejne promujące naukę inicjatywy, m.in. wieczorna obserwacja nieba, udział w wykładach na temat finansów osobistych
i społeczeństwa obywatelskiego, projekcja filmu z doświadczeniami chemicznymi przygotowanymi przez uczniów oddziału II b pod kierunkiem nauczyciela chemii.

Organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia była możliwa dzięki zaangażowaniu naszych zaproszonych gości, chętnych uczniów z wielu klas oraz licznej grupy nauczycieli: p. Hanny Drzewieckiej-Krawczyk, p. Danuty Dworczyk, p. Pawła Fijołka, p. Pawła Grabowskiego, p. dyrektor Katarzyny Góralskiej, p. Karoliny Jeznach, p. Doroty Krzeskiej, p. Anity Lewandowskiej, p. Moniki Malewskiej, p. Moniki Nycz, p. Anny Obczyńskiej, p. Sebastiana Ostrowskiego, p. Doroty Radaszkiewicz, p. Ewy Rashid, p. Grażyny Witkowskiej, p. Pauli Zuchniewicz oraz p. Marka Żółtowskiego.