Mikołajki w Małachowiance

Mikołajki to jeden z bardziej sympatycznych dni w roku, szczególnie wyczekiwany przez dzieci. To dzień, kiedy zwyczajowo wręczamy sobie drobne upominki. Mikołajki to popularna nazwa dnia poświęconego pamięci świętego Mikołaja z Miry. Jest to wspomnienie obchodzone w Kościele katolickim i prawosławnym. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.

6- go grudnia Polacy obdarowują się zazwyczaj drobnymi, symbolicznymi podarunkami. Upominki wręczane są bezpośrednio bliskiej osobie lub wkładane pod poduszkę, do butów lub do torby zawieszonej przy łóżku.

Współczesny wizerunek świętego Mikołaja – starszego pana z brzuszkiem, siwą brodą, ubranego w czerwoną szatę, został stworzony przez koncern Coca Coli w latach 20. XX wieku. Mikołaj został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie, wykorzystywaną w kulturze masowej.

Ku radości uczniów i pracowników Liceum w tym roku odwiedził również Małachowiankę i obdarowywał wszystkich drobnymi prezentami – dziękujemy za ten miły akcent Radzie Rodziców i naszym uczniom.