Międzynarodowy Dzień Tolerancji w Małachowiance

Czy z tolerancją jesteśmy na TY? O tym mogliśmy się przekonać w naszej szkole 16 listopada br., podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Celem działań, które podejmowaliśmy w tym dniu, było uwrażliwienie uczniów na potrzeby i problemy osób z niepełnosprawnością oraz zwiększanie wiedzy nastolatków dotyczącej różnorodności kulturowej.

Działo się sporo! Na początek uczniowie z sześciu klas wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym na temat: Zespół Tourettea - jak wspierać osoby cierpiące na zespół Tourettea oraz ich bliskich? przeprowadzonym przez panią Dorotę Jasińską – eksperta w zakresie zespołu Tourette`a i byłą członkinię zarządu Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a w Warszawie. Następnie młodzież z pięciu innych oddziałów uczestniczyła w auli w dwóch edukacyjnych spotkaniach tematycznych o charakterze uwrażliwiającym:
1) Jak wspierać osoby chore na Alzheimera i ich bliskich?;
2) Różne oblicza niepełnosprawności ludzi starszych – wsparcie DPS.
Powyższą problematykę przybliżyli zaproszeni goście – psychologowie: p. Małgorzata Popławska oraz p. Aneta Przedlacka-Studniak. Czekała na nas także dodatkowa, miła niespodzianka! Uczniowie otrzymali od prowadzących drobne upominki przygotowane własnoręcznie przez pensjonariuszy DPS „Nad Jarem” w Nowym Miszewie. Jesteśmy wdzięczni za inspirujące spotkania!

A to jeszcze nie wszystko! Młodzież z klasy I a wzięła udział w zajęciach rozwijających pozytywne postawy względem osób z niepełnosprawnościami przeprowadzonych przez szkolnego pedagoga specjalnego, a społeczność szkoły mogła obejrzeć wystawę na temat kultury ukraińskiej przygotowaną przez uczniów z Ukrainy uczących się w naszej szkole.
Mam nadzieję, że udało nam się uwrażliwić uczestników na odmienność ludzką związaną z różnymi niepełnosprawnościami.
Organizator: Hanna Drzewiecka-Krawczyk – pedagog specjalny, doradca zawodowy