Młodzi głosują

Klasa 3e (grupa z rozszerzoną nauką wiedzy o społeczeństwie) zrealizowała we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej projekt „Młodzi głosują”, którego celem jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach. Uczniowie przeprowadzili w całej szkole i mediach społecznościowych akcję profrekwencyjną, dla młodszych klas wygłosili prelekcję o znaczeniu wyborów, zasadach ich organizacji oraz o funkcjach Sejmu i Senatu w Polsce.

Ogłoszono również konkurs na hasło wyborcze, które ma zachęcać do udziału w głosowaniu. Uczniowie naszej szkoły zaproponowali m.in. takie hasła:

„Kto w wyborach nie głosuje, demokracji nie szanuje”

„Głosuj waść, wstydu oszczędź!”

„Brak wyboru to najgorszy wybór.”

„Każdy głos to nasz przyszły los.”

„Razem zmieńmy kraj – głosuj i bądź częścią zmian.”

„Nie głosujesz? Nie narzekaj!”

„Idź na wybory i nie pozwól, by decydowano o Tobie bez Ciebie!”

Zwycięzcą konkursu został Jan Kryska z klasy 4G, a drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno Miłosz Matuszewski z 3A i Agata Sadowska z 1C. Kulminacją projektu było zorganizowanie szkolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 10 października.

Niestety średnia frekwencja w szkole wyniosła tylko 38%, co pokazuje, jak wiele jeszcze jest do zrobienia w kwestii edukacji obywatelskiej wśród młodzieży. Były jednak klasy, które w przeważającej większości wzięły udział w tym „święcie demokracji” w naszej szkole. Na wyróżnienie zasługują klasy:

3E – frekwencja 100%

2E – frekwencja 79%

4D – frekwencja 74%

1E – frekwencja 59%

Wszystkim realizatorom i uczestnikom projektu gratulujemy postawy obywatelskiej i dziękujemy za aktywny udział!