Odsłonięcie pomnika Marszałka Sejmu Czteroletniego

Dzisiejszy dzień, to jeden z ważniejszych dni dla Małachowiaków . Wspólnie świętowaliśmy rocznicę uczynienia patronem naszej Alma Mater Marszałka Stanisława Małachowskiego. Zatem już od 25 września 1921 roku uczniowie i absolwenci mogą określać się dumnym mianem Małachowiaków.

To wydarzenie uświetniła sesja naukowa z udziałem profesora Adama Dobrońskiego, doktora Grzegorza Gołębiewskiego i naszego nauczyciela doktora Michała Kacprzaka.

Historycy- dr G.  Gołębiewski i dr M. Kacprzak – zabrali uczestników w niezwykłą podróż w czasie, która przeniosła ich do miejsc i  pozwoliła bliżej poznać ludzi, którzy tworzyli społeczność Małachowianki przed stu laty.

Dzięki profesorowi Adamowi Dobrońskiemu rozumiemy, dlaczego to właśnie Wielki Marszałek Małachowski został patronem naszej Szkoły i do czego to nas (jako społeczność) zobowiązuje.

Jesteśmy przecież Małachowiakami!

Uczestnicy mieli też okazję obejrzeć wystawę prac uczniów Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Drapiewskiego, które prezentowały uwiecznioną  obiektywem i pędzlem teraźniejszość Małachowianki.

O godz. 14 rozpoczęła się uroczysta część obchodów  związana z odsłonięciem pomnika Marszałka Sejmu Czteroletniego, ufundowanego dzięki determinacji zawiązanego na tę okoliczność Towarzystwa Budowy Pomnika z prezesem prof. Chyczewskim. Uświetniło ją wielu wybitnych gości, reprezentujących władze państwowe, wojewódzkie i miejskie. Pani Dyrektor odebrała wiele okolicznościowych gratulacji dla Szkoły i prezentów, które wzbogacą archiwum szkolne. Wręczono też ufundowane przez Kapitułę Dzwonki Jakuba tym, którzy z determinacją doprowadzili do odsłonięcia pomnika.

Po części oficjalnej wszyscy obecni zostali zaproszenia na okolicznościowy tort!

Film z uroczystości