“Koncert jak z bajki”

Historia “Koncertu jak z bajki” jest wyjątkowo krótka – zaczyna się wieczorem 16 maja propozycją Jana Dubielaka z kl. 2E4, jaką złożył Samorządowi Uczniowskiemu w ramach obchodów Dnia Dziecka w Małachowiance. Z początku miał to być godzinny koncert, jednak okazało się, że czasu na przygotowanie może nie wystarczyć – były tylko dwa tygodnie do wydarzenia, a trzeba było wszystko zaaranżować i zorganizować zespół.

Dlatego ustalono, że wydarzenie będzie miało formę teleturnieju Jaka to melodia, a skoro był to Dzień Dziecka, muzyka miała wyłącznie pochodzić z bajek. Bardzo szybko udało się znaleźć chętnych muzyków spośród uczniów naszej szkoły, którzy zgodzili się zagrać:

Julia Adamkowska – obój

Marta Araszewska – altówka/aranżacja

Maja Majczak – flet poprzeczny

Jan Dubielak – skrzypce/aranżacja i prowadzenie zespołu

Mateusz Karaszewski – fortepian

Mikołaj Wilkiewicz – klarnet

Piotr Przybyszewski – gitara akustyczna

Żeby repertuar mógł zostać wykonany przez zespół, musiał być najpierw napisany – aranżacją piosenek zajęli się Jan Dubielak i Marta Araszewska. Od 20maja do 23 maja zaaranżowali 13 fragmentów utworów ze znanych wszystkim bajek Disney’a i Pixar’a, takich jak Piękna i Bestia, Mała Syrenka czy Toy Story. Żeby wszystko zgrać i porządnie przygotować odbyło się około 15-u godzin prób w tydzień przed koncertem. We wtorek 1 czerwca, z całym zespołem, prowadzącymi (Kacprem Wincenciakiem i Mateuszem Bonieckim) i pianistą (Jakubem Ciesielskim) w ramach obchodów Dnia Dziecka w naszej szkole odbył się teleturniej Jaka to melodia.

Po udanym wydarzeniu zarówno uczniowie, jak i nauczyciele chcieli, żeby usłyszała nas cała szkoła – stąd pomysł Koncertu jak z bajki. Muzycy wyrazili chęć ponownego wystąpienia, więc zorganizowali kolejnych 6 godzin prób.

Jan Dubielak zaaranżował jeden dodatkowy utwór Alana Menkena z bajki Herkules, więc finalnie przygotowanych zostało czternaście. W przeddzień koncertu zdecydowali się urozmaicić formę i wraz z Mają Majczak przygotowali prezentację, która miała być wyświetlana podczas występu, a przedstawiała kolejno każdy z bajkowych tematów. Na końcu występu była niespodzianka – krótka animacja Disney’a Partly Cloudy, która przypomniała wszystkim, jak ważne jest dbanie o szczęście innych.

Koncert jak z bajki wymagał wielu godzin przygotowań i ćwiczenia repertuaru, ale słuchający i występujący wspominają to wydarzenie bardzo miło i zarówno nauczyciele, jak i uczniowie chcieliby, żeby nie był to ostatni koncert.