230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja i 100-lecie nadania szkole imienia Marszałka St. Małachowskiego

Obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, która regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Rocznicę uchwalenia „Ustawy Rządowej” po raz pierwszy uroczyście obchodzono w 1792 r., w przededniu wojny z Rosją. Święto państwowe w dniu 3 maja przywrócono w 1919 r., tuż po odzyskaniu niepodległości, a oficjalnie ponownie zniesiono w okresie stalinizmu w 1951 r. Ostatecznie powrócono do jego obchodzenia w 1990 r.

Rok 2021 jest dla Małachowianki rokiem jubileuszowym, bo 20 września 1921 r. otrzymała imię marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego. Imię marszałka otrzymały wówczas zarówno szkoła, jak i ulica, przy której się mieściła. Rok 1921 był dla liceum szczególny. Wiosną nagrodzono ją Krzyżem za Męstwo i Odwagę, chwilę później jej małoletni uczniowie zostali kawalerami Krzyża Walecznych. W celu uhonorowania 130 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja szkoła otrzymała imię wielkiego człowieka – marszałka Sejmu Czteroletniego. St. Małachowski zasłynął w polskiej historii jako prezes Senatu Księstwa Warszawskiego, senator-wojewoda Księstwa Warszawskiego w 1809 roku, a także jako marszałek Sejmu Wielkiego.

Dn. 10 kwietnia 2021 roku przypada również 100. rocznica odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych. Odznaczenie nadane przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego uhonorowało czyny męstwa i odwagi wykazane w boju w sierpniu 1920 roku.

Uczcijmy godnie ważne dla naszej Społeczności wydarzenia!