Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Małachowiance

,,Bądź z serca pozdrowiona

Ojczysta święta mowo!”

Słowa Leopolda Staffa stały się mottem obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Małachowiance. Wyjątkowy charakter tego dnia zapowiadały okolicznościowe plakaty, tablice, zakładki zaprojektowane przez uczniów i informacje o mających się odbyć 25 lutego konkursach.

W sali gimnastycznej uczniowie rywalizowali ze sobą  w konkursie ,,Jeden z dziesięciu”. Aby zwyciężyć, należało wykazać się wiedzą z zakresu kultury języka, frazeologii. Nieodzowna była pomysłowość i umiejętność kojarzenia faktów. Kolejną przerwę wypełniły zmagania w ramach Polonistycznej Familiady. Tym  razem naprzeciwko stanęły drużyny Nauczycieli i Uczniów. Rywalizacja była niezwykle zacięta, a żywiołowy doping licznie zgromadzonej publiczności mobilizował zawodników do większego zaangażowania.

Quiz Językowy Kahoot również wzbudził duże zainteresowanie. W rywalizacji tryumfowali uczniowie klas pierwszych.

Wizytówką tego dnia była piosenka ,,Ucz się polskiego” do słów Agnieszki Osieckiej w wykonaniu uczniów Małachowianki.  Słowa jej refrenu stanowią świetną pointę obchodów  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego:

,,Ucz, ucz się polskiego / na łatwe i na trudne dni.”

Wszystkie konkursy przygotowane zostały przez zespół polonistyczny.