Wernisaż Jana Chojnackiego – absolwenta roku 1946

Małachowianka to szkoła wielopokoleniowa, dbająca o kultywowanie tradycji, dlatego w roku Jubileuszu 840-lecia postanowiła uczcić najstarszych absolwentów i 75 rocznicę wznowienia nauczania po wojnie. Okazją do spotkania poświęconego Janowi Chojnackiemu – poecie, malarzowi, bardowi i hm. ZHP było podarowanie szkole 5 obrazów, które zawisły w holu w bloku B.

Symboliczne ich przekazanie Społeczności szkoły odbyło się 17 stycznia 2020 (piątek) jako wernisaż i benefis autora. J. Chojnacki spotkał się z młodzieżą, opowiedział o sobie, zaprezentował swój dorobek i wybrane wiersze oraz piosenki i hymny. Jest on m. in. Autorem przepięknego hymnu Małachowianki „Plurimos annos Malachowianko”.  Opowiedział o swojej nauce w szkole po zakończeniu wojny. Oczarował młodzież swoim talentem i niesłabnącą pogodą ducha. Słowa uznania na jego cześć wygłosili: dyrektor Małachowianki, wiceprezes Towarzystwa Małachowiaków, J. Banasiak – dyrektor Książnicy Płockiej, Cezary Supeł – komendant Chorągwi Mazowieckiej Związku Harcerstwa Polskiego. , hm. Andrzej Markowski i Marek Chojnacki – absolwent roku 1964 i darczyńca szkoły.