ŚWIĘTO 100 – LECIA NIEPODLEGŁOŚCI W MAŁACHOWIANCE

Tegoroczne obchody miały charakter szczególny, ponieważ chcieliśmy wyjątkowo uczcić 100 -lecie odzyskania wolności przez Polskę. Rocznica nie byle jaka, więc i świętowanie jej należyte.

W auli szkolnej dwukrotnie pokazane zostało przedstawienie przygotowane przez uczniów klas: 2f, 3b, 3c, 3e, 3f, 1e, 1g, 1d, 2b pod opieką pań: Elizy Wójtewicz – Brzozowskiej i Beaty Pietrzak – Lisieckiej. Najpierw aktorzy wprowadzili nas w nastrój zadumy, refleksji, opowiadając o okresie zaborów, przypominając największe zrywy narodowe oraz ogromny udział polskiej literatury w procesie kształtowania świadomości narodowej. Największe wrażenie zrobił wspaniale powiedziany monolog Kordiana J. Słowackiego z Mont Blanc wygłoszony przez Adama Migdalskiego z klasy 1G. Aktor zagrał rolę z ogromnym przekonaniem, odkrywając przed nami swój nietuzinkowy talent. Przypomniał nam żywe przecież w XIX wieku hasło: „Polska Winkelriedem narodów!”.
Młodzież pokazała też wymowną scenę chocholego tańca z „Wesela” S. Wyspiańskiego, wskazując nasze wady narodowe, ale też różne formy myślenia o niepodległości. Tu w rolach głównych wystąpili: Bartosz Lange z klasy 3b w roli Jaśka oraz Oliwia Rychlik z klasy 3f w roli chochoła. Wszystko to we wspaniałej scenerii naszej auli, umilane pięknymi pieśniami tych lat (np. „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Ostatni mazur”).
Druga część przedstawienia miała odmienny charakter. Była radosna, pełna nadziei. Pokazywała okres I wojny, tworzenia polskiego wojska przez J. Piłsudskiego. Klasa 2 F śpiewała – często z udziałem widowni – znane pieśni legionowe („Ułani, ułani malowane dzieci”, „Przybyli ułani pod okienko”), a uczniowie przypominali ważne do dzisiaj słowa wielkich twórców i architektów polskiej niepodległości. „Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym” – przestrzegał Piłsudski, a Dmowski wskazywał dobitnie: ” Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”. Przypomniano też sylwetkę J. I. Paderewskiego i jego słowa z okresu II wojny: „Nie zginie Polska, ale żyć będzie po wieki wieków”. Wielkie wrażenie na publiczności zrobiła interpretacja piosenki G. Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę” w wykonaniu ucznia klasy 1E – Filipa Kwiatkowskiego.
Żeby wiedzieć, czym ta wolna Polska była, jak wyglądała, uczniowie obejrzeli też fragmenty kronik filmowych pokazujących przedwojenną Warszawę jako miasto dostatnie, piękne, radosne. Pokazowi towarzyszył szlagier Eugeniusza Bodo „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Młodzież usłyszała także piosenkę Horytnicy „Mój hymn” – współczesną opowieść o patriotyzmie młodych Polaków. Na końcu widowiska w stronę publiczności poleciały białe i czerwone balony oraz okrzyki „Wolność!”.
Punktem kulminacyjnym obchodów było odśpiewanie hymnu narodowego o godzinie 11.11. razem ze szkolnym chórem „Minstrel” pod kierownictwem Sławomira Gałczyńskiego.
Naszej Niepodległej życzymy wolności, poczucia bezpieczeństwa i radości jej obywateli.