Dzień Liczby Pi w Małachowiance

,, Podziwu godna liczba Pi
 trzy koma jeden cztery jeden.”
Wisława Szymborska

Obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi na stałe zostały wpisane w tradycje Małachowianki.

Nauczyciele matematycy wspierani przez uczniowskie Pi Patrole przejmują 14 marca Szkołę we władanie. Małachowiacy Tego dnia żyją matematyką.

Plakaty, łańcuch złożony z liczb tworzących rozwinięcie liczby Pi witały wchodzących do Szkoły. Świąteczny charakter dnia podkreślały koszulki w różnych kolorach i pączki, od lat towarzyszące obchodom matematycznego święta.

Nie zabrakło konkursów. Trzyosobowe reprezentacje klas pierwszych uczestniczyły w konkursie ,,Matematyka od kuchni”. Wygrała klasa I A. W konkursie na plakat jury wyróżniło prace następujących uczniów: Klaudii Multon, Urszuli Grzelki, Huberta Góreckiego, Macieja Janiszewskiego, Marii Bogackiej, Sary Rosiak. Jury złożone z nauczycieli, pracowników Szkoły i uczniów smakowało niezwykłe ciasta, będące potwierdzeniem różnorodnych talentów Małachowiaków. Najwyżej oceniono ciasta upieczone przez Zuzannę Wesołowską z I F i Fryderyka Galbfacha z I F.

Tego dnia nie mogło zabraknąć również sobowtórów Pitagorasa – wygrali uczniowie klas I A i III G.

O popularności Dnia Liczby Pi świadczyły również limeryki powstałe specjalnie na tę okazję:

Małachowianka od progu już woła,
że nici ze święta, bo pi ma doła…
     Na szczęście pomocną dłoń
     wyciąga przyjaciel doń.
  Co by ta pi zrobiła bez koła?

Ludolfina z MAŁACHOWIANKI,
Rodzi dzieci całe poranki.
Liczby to małe,
Wręcz doskonałe.
  Ta to ma nieskończone zachcianki.

Oczywiście, było ich więcej. Jury nagrodziło literacką twórczość następujących uczniów:

Julii Bieniek I A, Miłosza Jarzyńskiego III G, wyróżnienie otrzymała Julia Zaremba I H.

Ci uczniowie, którzy nie wzięli udziału w wymienionych konkursach, mogli sprawdzić w innych, jak choćby w konkursie Pi stoper, Skok w dal na Pi, układania wierszyka z liter odpowiadających jak najdłuższemu rozwinięciu liczby Pi, zwyciężyły Aleksandra Kobieracka i Elżbieta Krzemińska I A.

Doskonałym podsumowaniem obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi w Małachowiance  było wspólne zdjęcie.

Do zobaczenia za rok !