Przygotowania do obchodów 100-lecia nadania szkole imienia…

Powołanie przez Absolwentów Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Stanisława Małachowskiego

25 września 1921 roku Stanisława Małachowski – Marszałek Sejmu Wielkiego został patronem najstarszego w Polsce Liceum. Zbliżająca się 100 rocznica tego wydarzenia skłoniła absolwentów naszego liceum do podjęcia inicjatywy budowy pomnika Patrona. Prezesem powołanego w tym celu Towarzystwa jest absolwent roku 1963 – Lech Chyczewski.

Na początek Towarzystwo Budowy Pomnika Marszałka Stanisława Małachowskiego przekazało szkole replikę laski marszałkowskiej. Laska marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego należy obecnie do zbiorów Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Dębowa, o wysokości 165 cm jest bardzo prosta, zupełnie pozbawiona ozdób. Znajduje się na niej napis: „Laska, którą Stanisław Małachowski na Seymie pamiętnym Konstytucyją 3 maja piastował od roku 1788 do 1792”. Jej replika została wykonana przez Towarzystwo i przekazana do zbiorów muzeum szkolnego.

Laska marszałkowska nie miała dawniej jedynie symbolicznego – jak teraz – charakteru. Uderzaniem laską w podłogę uciszano zbyt burzliwie obradujących posłów; zdarzyło się nawet, że jednego dnia marszałek złamał trzy laski, próbując uspokoić parlamentarzystów.

Informacje o podjętej inicjatywie w linku poniżej:

www.tbpmsm.pl