Wystawa Tak było. Płock 1920.

Na wirydarzu Małachowianki prezentowana jest wystawa przygotowana przez Płocką Galerię Sztuki w setną rocznicę obrony Płocka przed bolszewikami. Wystawa Tak było. Płock 1920 wprowadza widzów na ulice ówczesnego Płocka, pokazuje codzienność 25-tysięcznego miasteczka, na które w pewne środowe popołudnie spadła bolszewicka nawała.

Życie miasta pokazane zostało oczami jego mieszkańców, a właściwie słowami, które znalazły się na łamach ukazującego się wówczas dziennika – „Kurjera Płockiego”. Wyboru artykułów dokonał i całość komentarzem opatrzył dr Michał Kacprzak.

 

Wystawa zabierze nas do miasta zamieszkałego przez Polaków i Żydów, Niemców i Rosjan, katolików, mojżeszowych, ewangelików, mariawitów oraz prawosławnych. Poznamy jego władze, kulturę i gospodarkę. Spojrzymy na przygotowania do obrony i udział w walkach, nie tylko przez pryzmat wojska, ale przede wszystkim ludności cywilnej. Poznamy przebieg walk i cenę, jaką za wolność zapłaciło nasze miasto. Wystawę kończy odznaczenie Płocka Krzyżem Walecznych

Oczywiście nie może zabraknąć wątku Małachowianki (wtedy jeszcze zwanej II Gimnazjum Polskim), jedynej płockiej szkoły odznaczonej wówczas Krzyżem za Męstwo i Odwagę.

Wystawa prezentowana będzie do końca września, a jej podsumowaniem będzie konkurs dla Małachowiaków.

Zapraszamy.