Zakończenie roku szkolnego dla klas trzecich 2020 r.

„Gdy nie wiesz, do którego portu płyniesz, żaden wiatr nie jest dobry”.
Seneka Młodszy

Drodzy Absolwenci 2020 roku;
A zatem nastał tak przez Was wyczekiwany 24 kwietnia… Ukończyliście naukę w liceum!

W kalendarzu roku szkolnego to zawsze była ważna i szczególna data, która uprawniała do podsumowań, gratulacji, podziękowań i wspólnego świętowania. Cieszyli się i dumni z Waszych osiągnięć byli nie tylko nauczyciele i wychowawcy, ale również rodzice, zgodnie z dewizą starożytnych „finis coronat opus” (koniec wieńczy dzieło). Dzisiaj radować się i świętować będziemy osobno, ale na pewno myśląc o sobie i przyjaciołach, wracając myślą również do 3 lat spędzonych w murach naszej Alma Mater Plocensis. Mimo tych odmiennych okoliczności jak pisał Stanisław Lem: „Bądź dobrej myśli, bo po co być złej”.

Ten rok szkolny na pewno różni się od poprzednich, nie pozwolił też zrealizować wszystkich planów i zamierzeń, wytrącił z rutyny i przyzwyczajeń, ale mimo wszystko dane nam było jeszcze przeżyć wspólnie wiele wspaniałych, ważnych, czasem podniosłych i wzruszających momentów, jak koncerty, akcje społeczne i charytatywne, bal studniówkowy, próbna matura. To dobry czas, aby podsumować te mijające 3 lata, a trzeba przyznać, że działo się wiele i można dziś z dumą podziękować i pogratulować wszystkich wywalczonych sukcesów i zwycięstw, laurów w olimpiadach, sporcie, zawodach wiedzy i artystycznych, wszystkich ciekawych inicjatyw społecznych. Wspólnie kreowaliśmy i umacnialiśmy wizerunek szkoły aktywnej, twórczej i otwartej, pełnej ciekawych osobowości – kreatywnych nauczycieli, ciekawych świata uczniów i wspierających rodziców. Wiele nazwisk i zdarzeń na stałe zapisało się już na kartach historii Liceum, fotografie wielu z Was zawisną na kolejne lata w Galerii Olimpijczyków, przydając szkole splendoru.

Na długo zapamiętamy rok 2020, ale z drugiej strony dowiemy się dzięki niemu, jakimi naprawdę jesteśmy ludźmi: czy umiemy sobie współczuć i pomagać, czy potrafimy być odpowiedzialni za siebie, innych i zostajemy w domu, czy dostosowujemy się i przestrzegamy norm, choćby zasady dwóch metrów odległości, gdy poruszamy się po ulicy, czy troszczymy się o słabszych i starszych. Na pewno dzięki doświadczeniom trudnych, ostatnich dni staliśmy się dojrzalsi, bardziej odpowiedzialni i otwarci na potrzeby innych. Jak pisał Albert Camus: „Wielkość człowieka polega na jego postanowieniu, żeby być silniejszym niż warunki czasu i życia”.

Drodzy Maturzyści, przed wami najważniejszy egzamin – egzamin dojrzałości. Stanowi on swoistą cezurę między beztroską młodości a dorosłością. Warto tu wspomnieć słowa Cycerona: „Szczęście może przyjść przypadkowo, ale o rozum musimy postarać się sami”. Nie zaniedbujcie czasu, który pozostał do matury, bo jej wyniki zadecydują o Waszej przyszłości i możliwościach wyboru studiów.

Życzymy wam, abyście w tej podróży zwanej życiem na swojej drodze spotykali ludzi mądrych i życzliwych, którzy będą Was wspierać, byście realizowali ambitne plany, nie zrażali się porażkami i budowali odważnie swoją ścieżkę zawodowej kariery. Kierujcie się również radami rodziców, bo ich bezinteresownej życzliwości i miłości nic nie zastąpi. Pamiętajcie również o tych, których tu pozostawiacie, bo podwoje szkoły stoją zawsze przed wami otworem. Pamiętajcie też o przyjaciołach, o nauczycielach, wychowawcach – tak zatroskanych o Waszą przyszłość i wymagajcie od siebie choćby inni od Was nie wymagali, bo to jedyna recepta na udane i szczęśliwe życie.

Na koniec pragnę zauważyć, że nie docenia się dobrodziejstwa rozstań, a przecież rozejście się ma taką samą wartość jak spotkanie – stanowi początek nowego sposobu na życie. Nie zapominajcie, że nawet „z daleka od siebie będziemy spoglądać w to samo niebo.”

Powodzenia!!!
W imieniu Rady Pedagogicznej – Dyrektor Liceum

Wasze wyniki i osiągnięcia  

W załączonym pliku możecie przeczytać o Waszych wynikach i osiągnięciach [zobacz]