Koncert Chóru Minstrel wraz z Hanną Banaszak

Teksty kolęd pisali najwięksi polscy poeci, a kompozytorzy tworzyli muzykę do nich. Kolędy związane są również z rodzimą twórczością ludową.  Nie ograniczały się  tylko do roli pieśni religijnej, obrzędowej. W pewnych okresach historycznych stały się pieśniami patriotycznymi, symbolizowały polskość. Nic zatem dziwnego, że tak chętnie je śpiewamy i słuchamy w czasie świąteczno-noworocznym.

W Płocku tradycyjnie już odbyło się XXV Płockie Kolędowanie, podczas którego najlepsze lokalne i ogólnopolskie zespoły prezentują najpiękniejsze kolędy polskie i innych narodów. Organizowane jest zawsze na początku stycznia i otwarte dla publiczności. Każdego roku bierze w nim udział wielu mieszkańców miasta, którzy mają okazję wysłuchania w murach katedry kolęd, pastorałek i utworów o charakterze religijnym, wykonywanych przez solistów i chóry z Płocka oraz całej Polski. Organizatorem koncertów muzycznych poświęconych Bożemu Narodzeniu jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Kuria Diecezjalna i parafia katedralna. Od samego początku Płockie Kolędowanie cieszy się dużą popularnością i uznaniem ze względu na unikalny klimat i oprawę. Można posłuchać – zawsze w rewelacyjnym wykonaniu – polskich kolęd, a także przyłączyć się do wspólnego śpiewu.

3 stycznia w Bazylice katedralnej zaśpiewał chór Minstrel wraz z Hanną Banaszak, otwierając tegoroczne kolędowanie. Zdjęcia autorstwa D. Ossowskiego.