COLLINS NAM ODPOWIEDZIAŁ!

Po lekcji fizyki z profesorem J. Kempą bardzo pragnęliśmy pogłębić swoją wiedzę z zakresu astronautyki, a w szczególności chcieliśmy dowiedzieć się, jak zachowuje się ciało człowieka w stanie nieważkości. Napisaliśmy więc do Michaela Collinsa, znanego kosmonauty amerykańskiego, który odchodził z wojska ze stopniem Generała Brygady United States Airforce.

Był pilotem Gemini 10 i przebywał jako pierwszy człowiek poza statkiem przez 2h 28 min. Brał udział w misji Apollo 11, gdzie był pilotem modułu dowodzenia. Jest również pierwszym człowiekiem, który przeszedł z jednego statku kosmicznego do drugiego, poruszając się za pomocą manewrowego pistoletu odrzutowego.

Treść naszego zapytania do niego była następująca:

 

@AstroMCollins We are students from Płock, Poland and are curious: how does a human body react to a state of weightlessness? Our physics teacher told us we can contact you for a chance to expand our knowledge on this topic. Can you describe what you felt in the weightlessness state?

 

@AstroMCollins Jesteśmy uczniami z Płocka, Polska i jesteśmy ciekawi jak reaguje ludzkie ciało na stan nieważkości? Nasz nauczyciel fizyki powiedział nam, abyśmy skontaktowali się z Panem w celu poszerzenia naszej wiedzy w tym temacie. Czy mógłby Pan opisać, co Pan czuł będąc w stanie nieważkości?

 

Oto co odpowiedział nam Michael Collins:

 

At first you notice that your blood seems to be moving into your head. This is true (abnormal pressure behind your eyes) but not a medical problem.

With some people, me included, the muscles in your lower back ache, but this goes away after a day or two. #AskMichaelCollins

 

Na początku zauważasz, że twoja krew wydaje się przemieszczać się do głowy. Odczuwasz to (nienormalne ciśnienie z tyłu oczu), ale nie jest to problem medyczny.

Niektórzy ludzie, w tym ja, doznają bólu dolnej części pleców, ale to mija po dniu czy dwóch.

#AskMichaelCollins

 

Igor Rogoziński, Łukasz Bednarczyk

klasa 1G

Wychowawczyni Paula Zuchniewicz

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku