PŁOCK-MYTISZCZI

PŁOCK-MYTISZCZI

21.09.19-28.09.19

21 września 2019 r. grupa 10 Małachowiaków pod opieką p. Marii Sieczkowskiej i p. Małgorzaty Szymczak poleciała do Rosji w ramach polsko-rosyjskiej wymiany uczniowskiej ze Średnią Szkołą Ogólnokształcącą nr. 31 w Mytiszczach. Tuż po przylocie dało się odczuć niezwykle ciepłą atmosferę, gdy na lotnisku zostaliśmy powitani uściskami. Widniały także powitalne banery z naszymi imionami. Następnego dnia udaliśmy się na zwiedzanie Moskwy. Zobaczyliśmy najpopularniejsze atrakcje turystyczne miasta, takie jak Sobór Chrystusa Zbawiciela, Kreml, Plac Czerwony z Soborem Wasyla Błogosławionego i GUM. Architektura, historia i tętniąca życiem Moskwa zrobiły na nas ogromne wrażenie!

W poniedziałek mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcjach, m.in. gotowania czy stolarstwa, a także byliśmy zaproszeni na tradycyjny rosyjski posiłek do gabinetu p. dyrektor. Po południu udaliśmy się do Moskwa City, gdzie widzieliśmy panoramę miasta z 89. piętra. We wtorek od rana uczestniczyliśmy z naszymi rosyjskimi przyjaciółmi w ich lekcjach, a później zwiedzaliśmy Muzeum Kosmonautyki w Moskwie oraz przechadzaliśmy się po niezwykle urokliwym WDNCh – parku, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Kolejnego dnia oglądaliśmy Moskwę z innej strony – pływając statkiem po rzece. Następnie spędzaliśmy czas na Starym Arbacie, gdzie zaopatrzyliśmy się w mnóstwo pamiątek. W czwartek naszym celem był Sergijew Posad – religijne miasto pełne soborów. Uczestniczyliśmy tam w zajęciach malowania matrioshek, przy czym było mnóstwo śmiechu. W piątek mieliśmy okazję obejrzeć w szkole muzyczny spektakl, przygotowanym przez uczniów. Potem byliśmy oprowadzani po Arenie w Mytiszczi, gdzie widzieliśmy m. in. trening hokejowy i łyżwiarstwa figurowego. Wieczorem nastąpił moment wspólnego jedzenia pizzy, oglądania zdjęć i wspominania chwil, które do tej pory razem przeżyliśmy. W sobotę przyszedł wzruszający czas rozstania z naszymi przyjaciółmi. Przez wspólne 2 tygodnie (w maju był tydzień u nas) bardzo się zżyliśmy i utrzymujemy teraz kontakt przez internet.

Byliśmy zaskoczeni gościnnością i ciepłem, z jakimi przyjęto nas nie tylko w rosyjskich rodzinach, ale także w szkole i w całym mieście. Wszyscy zabiegali o to, abyśmy my, goście, czuli się u nich dobrze. Wymiana pomiędzy naszymi szkołami to ogromnie ważny projekt dla mieszkańców Mytiszczi. Bardzo chcieliby go kontynuować i nieustannie rozwijać. Rosjanie uczą nas swoich rozwiązań i prezentują nam swoje pomysły oraz chętnie czerpią od nas. – Julia Szczawińska, III A

Wzięcie udziału w wymianie z uczniami z Rosji było niesamowitym przeżyciem, zawiązaliśmy nowe znajomości i przyjaźnie oraz poznaliśmy kulturę i obyczaje naszych sąsiadów. Zwiedzając Moskwę, najmniej spodobała mi się pogoda, ale wszystko oprócz tego było idealne razem z atmosferą, która przeważała nad niespodziewanymi opadami. Moskwa, tak jak całe Mytiszczi, była niesamowicie malownicza i wystawna, a ludzie niesamowicie mili. Uroki Moskwy mogliśmy podziwiać płynąc statkiem po Moskwie lub patrzeć na nią z najwyższych pięter wieżowców – Moskwa City – co było niesamowitym przeżyciem. – Zuzanna Sieczkowska, II C

Mnie najbardziej urzekła atmosfera i pozytywne nastawienie w Rosji. Wszyscy napotkani ludzie, czy to w rodzinie, w szkole, na ulicy, byli niezwykle mili i ciekawi polskich obyczajów. Wymiana dała ogromną szansę na poznanie nowej kultury, zobaczenie pięknych miejsc, szlifowanie języka, a także zawarcie nowych przyjaźni, co według mnie jest najważniejszą wartością. – Zuzanna Gołębiewska, II D

Wyjazd na wymianę do Rosji w moim przypadku okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczyłem się języka rosyjskiego od roku, nie byłem więc na wyżynach języka, a wręcz odwrotnie. Jednak obcowanie z językiem „na własnej skórze” pokazało mi, jak szybko można nauczyć się podstawowych zwrotów i co zrobiło na mnie wielkie wrażenie, mój poziom po pierwszej klasie był stosunkowo wysoki. Nawiązując do zabytków i rzeczy, które zobaczyliśmy, nie trzeba dużo mówić, zakochałem się w tym mieście i budowlach, które widziałem, opisanie ich nie ma sensu, żeby zrozumieć, o czym mówię, samemu trzeba udać się w taką podróż. Mieszkanie u rodzin bardzo wpłynęło na moją ocenę wymiany, codzienne rozmowy sprawiły, że poznałem Rosję „od kuchni”. Jadłem tradycyjne potrawy, więc miałem szansę posmakować życia typowego mieszkańca Rosji. Sami uczestniczy wymiany, Rosjanie czy Polacy, byli bardzo mili i nie istniały żadne bariery językowe. Planuję również utrzymywać stały kontakt z przyjaciółmi z Rosji, aby w przyszłości móc jeszcze raz odbyć tę niezwykłą przygodę na wschód, tym razem samodzielnie. Uważam, że poziom językowy w naszej szkole stanowczo wystarczy, by po roku nauki poradzić sobie na terenie Rosji. Ponadto przywiozłem mnóstwo pamiątek, każda z nich była wytargowana, przez co ich wartość jest dla mnie niezrównana. Serdecznie polecam wymianę z Rosją, p. Maria Sieczkowska i p. Małgorzata Szymczak utrzymują poziom wymiany na możliwie najwyższym poziomie. Gdybym tylko mógł, chętnie wziąłbym w niej udział jeszcze raz.  Jednak nie mogę, dlatego polecam, odważcie się i wyruszcie w jedną z lepszych przygód życia. – Olaf Cichosz, II D

Na wymianie poznałem wielu wspaniałych ludzi. Pomimo różnych narodowości znalazłem z nimi wiele wspólnego. Z kolei Moskwa zostawia jedyne w swoim rodzaju wspomnienia. Z pewnością wybrałbym się na wymianę jeszcze raz. – Jakub Richert, II D

Wymiana pozwoliła mi zobaczyć kraj z innej perspektywy. Mogłam poznać nie tylko zabytki, muzea i miasta, ale przede wszystkim Rosjan, którzy okazali się być bardzo serdeczni, radośni i bardzo ciekawi polskiej kultury. Szczególnie zapadły mi w pamięć długie wieczorne rozmowy z rodziną, u której mieszkałam, którym zawsze towarzyszyło picie rosyjskiej herbaty i uczenie rosyjskich słów. – Joanna Miecznik, III A