MAŁACHOWIACY w CERN (Genewa)

W bieżącym roku projekt konkursowy Małachowiaków pod kierunkiem prof. J. Kempy nt. oddziaływań elektronów z jądrami atomów magicznych „Magic Doubly Magic Nuclei” znalazł się w finale konkursu cernowskiego BL4S jako jedyny z Polski. Na konkurs wpłynęło 178 prac z całego świata . Do finału wybrano 20 najlepszych i stąd zaproszenie naszych uczniów do ośrodka badawczego CERN i umożliwienie im tygodniowego pobytu i dokonywania doświadczeń. Oto relacja jednego z nich:

Zapewne wielu z was słyszało o ośrodku badawczym CERN w Genewie. Dwóch uczniów Małachowianki (Samuel Jędrzejewski – tegoroczny maturzysta oraz Tomasz Pawlak – zeszłoroczny absolwent) pod opieką Janusza Kempy mieli okazję odwiedzić to niezwykłe miejsce w ramach konferencji, a dokładniej NA61/SHINE Collaboration Meeting. Dnia 23.09.2019r. o godzinie 4:00 wyruszyli spod Małachowianki busem szkolnym, aby udać się na lotnisko. Pomimo dwugodzinnego opóźnienia przewoźnik Polskich Linii Lotniczych LOT przetransportował podróżujących na lotnisko w Genewie. Stamtąd komunikacją miejską dojechali do głównego budynku 500 CERN Main Building.
Kolejne dni spędzane były na dyskusjach o komponentach i celach eksperymentu. Nie obyło się również bez obejrzenia samego urządzenia, dzięki któremu są przeprowadzane testy. Udało się również zwiedzić genewską starówkę oraz słynną fontannę Jet d”Eau.
Niestety każda przygoda kiedyś się kończy, także ta wycieczka miała się ku końcowi. 27.09.2019r. uczniowie odbyli lot z Genewy z powrotem na lotnisko Chopina w Warszawie.