Wymiana polsko-niemiecka w dnia 20.-26. maja 2019 roku.

W obecnym roku szkolnym doszło do rewizyty w ramach naszej współpracy z Gutenbergschule i Freie Waldorfschule i tak w dniach 20 – 26 maja 2019 roku dwóch opiekunów (p. E. Schreiber i p. D. Vogel) i trzynastu uczniów z Niemiec gościło naszą polską grupę – dwóch opiekunów (p. M. Malewską i p. P. Sosnowskiego) oraz trzynastu uczniów z klas drugich i trzecich w Darmstadt.

Przygotowania rozpoczęliśmy już na początku 2019 roku, składając wniosek do Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, który uzyskał akceptację i otrzymaliśmy dofinansowanie do kosztów podróży. Pozyskaliśmy również sponsora – firmę NOVA-KOR sp. z o. o. z siedzibą w Płocku, która dofinansowała nam część kosztów biletów lotniczych oraz jak zawsze mogliśmy liczyć na niezastąpioną Radę Rodziców w naszej szkole.

Poniżej sprawozdanie z wymiany naszych uczniów:

Czekaliśmy rok, by wreszcie, po raz kolejny zobaczyć naszych niemieckich przyjaciół. 20 maja o godzinie 12 wyjechaliśmy do Warszawy, aby o 15 spotkać się z resztą grupy na lotnisku. Odprawa odbyła się bardzo sprawnie, więc mieliśmy jeszcze trochę czasu na to, by coś zjeść. O ustalonej godzinie spotkaliśmy się przy terminalu. Okazało się jednak, że nasz samolot ma godzinę opóźnienia. Zamiast marnować czas, postanowiliśmy pograć w karty i bierki. Po godzinnej zabawie okazało się, że z powodu złej pogody, nasz lot został odwołany. Na początku nikt w to nie wierzył. Każdy myślał, że to żart. Jednak rzeczywiście tak się stało. Poszliśmy więc wszyscy, by odebrać nasze bagaże, a następnie udaliśmy się do stanowiska LOTU. To tam właśnie, mieliśmy się dowiedzieć, co mamy dalej robić i kiedy polecimy. Kolejka była bardzo długa, ale my znaleźliśmy sposób na nudę. Graliśmy w czółko. Wszyscy wokół, którzy także czekali w kolejce, bardzo nam zazdrościli takiej radości i uśmiechów na twarzy, pomimo odwołanego lotu. W końcu dostaliśmy informację, że będziemy lecieć następnego dnia o 20, a dziś mamy zapewniony nocleg w luksusowym hotelu na przeciwko lotniska, razem ze śniadaniem, a dodatkowo otrzymaliśmy vouchery na ciepłe posiłki. Po pysznej kolacji udaliśmy się do przepięknego hotelu, by w końcu odpocząć po dniu pełnym wrażeń.
Następnego dnia po wyśmienitym śniadaniu poszliśmy na lotnisko zdać bagaż, a zaraz potem pojechaliśmy do centrum Warszawy, by zobaczyć wystawę w Muzeum Narodowym oraz wykład nt. mody z początku XX wieku. Po południu znów wróciliśmy na lotnisko. Tym razem wszystko potoczyło się po naszej myśli i lot się odbył. Po 22:15 już lądowaliśmy we Frankfurcie nam Menem, gdzie serdecznie i entuzjastycznie powitała nas grupa niemiecka. Widok naszych niemieckojęzycznych przyjaciół wychylających się i wyczekujących nas tuż przy wyjściu był rozczulający. Wpadliśmy sobie w ramiona, długi czas rozłąki nie zdołał ponownie stworzyć bariery. Po wspaniałym powitaniu pojechaliśmy odebrani przez rodziców naszych niemieckich kolegów do domów.
W środę odbyła się wycieczka do Strasburga. Zobaczyliśmy kilka instytucji europejskich, w tym także Parlament Europejski. Następnie udaliśmy się na stare miasto, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć między innymi przepiękną katedrę.
Kolejnego dnia udaliśmy się do szkół naszych niemieckich partnerów. Zobaczyliśmy jak funkcjonuje szkoła Waldorf i mieliśmy okazję aktywnie uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego, gdzie graliśmy w badmintona. Po południu zjedliśmy także obiad na stołówce w Waldorfschule. Chwila odpoczynku i czekało nas zwiedzanie Darmstadtu przygotowane przez niemiecką grupę, m.in. Luisenplatz, zamek, Mathildenhohe. Odwiedziliśmy Polsko-Niemiecki Instytut w zamku, gdzie uczestniczyliśmy w wykładzie i dyskusji o współpracy polsko-niemieckiej na wielu płaszczyznach i przestrzeni lat. Dzięki temu dowiedzieliśmy się o sprawach, które wcześniej mogły nam umknąć całkiem niezauważone. Wieczorem spotkaliśmy się, by wspólnie posiedzieć w parku i porozmawiać.
W piątek odbyła się wycieczka do Frankfurtu nad Menem, gdzie zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc. Dotarliśmy tam pociągiem, a na miejscu czekał już na nas przewodnik polsko-niemiecki, który w naprawdę ciekawy sposób wprowadził nas w klimat tego miasta i opowiedział nam wiele historii i faktów. Aż chciałoby się tam wrócić ponownie. Mieliśmy trochę czasu wolnego, więc część z nas poszła na wieżę widokową, by zobaczyć Frankfurt z góry. Po obiedzie na mieście, wróciliśmy do Darmstadt. Tam udaliśmy się do Waldorfschule, by razem z rodzinami niemieckimi, zjeść przygotowane przez nich posiłki.
Czas pędził jak błyskawica, przed nami była już tylko sobota – ostatni dzień – rodzinny. Wtedy mogliśmy jeszcze bardziej zbliżyć się do rodzin naszych obcojęzycznych przyjaciół, ich zwyczajów, rodzinnych okolic. Choć forma spędzania tego dnia była dla wszystkich dowolna, to praktycznie cała grupa (w miarę możliwości) po południu spotkała się razem w Herrengarten, by w ostatnie godziny wymiany jeszcze silniej się zintegrować i nacieszyć spotkaniem. Żal było żegnać się wieczorem, przecież wiedzieliśmy, że to już czas wyłącznie na ponowne spakowanie walizki.
W niedzielę rano już byliśmy w drodze na lotnisko, ostatnie uściski, pożegnania i spojrzenia pełne radości z udanej wymiany, ale i żalu, że ten czas minął tak szybko. Obietnice kolejnego spotkania, które mamy nadzieję naprawdę zrealizować i wielokrotne podziękowania za wspaniałą przygodę i cudowne spotkanie w ramach wymiany. Szybka odprawa i już za pół godziny wzbijaliśmy się w powietrze ku naszej polskiej, rodzimej granicy, do bliskich, którzy również za nami tęsknili.

Wymiana młodzieży w ramach takiej współpracy nie tylko rozwija zainteresowania uczniów turystyką, poznawaniem innego kraju, doskonalenie posługiwania się językami obcymi, ale daje możliwość zetknięcia się z codziennymi czynnościami „na żywo”, mentalnością i podejściem do świata innych narodów.
Link do zdjęć:
https://drive.google.com/open?id=1lMBsfxFTtEzcQPWF-1tDrr2RnkuPwVh9

Partnerami wymiany byli