Podsumowanie projektu edukacyjnego Be nice to bee

W dniu 29 maja nastąpiło uroczyste zakończenie projektu realizowanego w ramach Olimpiady „Zwolnieni z teorii” oraz otwarcie ogródka dla pszczół i owadów.

Zaszczycili nas swoją obecnością – główny sponsor Zarząd firmy „Orlen Eko” w osobie Pana Krzysztofa Iwanickiego – Prezesa Zarządu Orlen Eko oraz Pani Violetta Kulpa – kierownik działu sponsoringu społecznego PKN Orlen. Był z nami również kierownik miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska i przewodnicząca Rady Rodziców, nasi nauczyciele i media.
W ramach projektu uczennice klasy I i podjęły wiele różnych działań, głównie wśród najmłodszych i młodzieży. Zorganizowały prelekcje dla dzieci, podczas których poprzez wspólne gry oraz zabawy dowiedziały się one o kluczowej roli pszczół w życiu każdego człowieka, poznały rośliny miododajne, a także sposoby na to, jak ratować te owady. Oprócz tego przeprowadziły w szkole ankietę, by zapoznać się z wiedzą, jaką uczniowie posiadają na temat owadów zapylających. Rozdały także niezliczoną ilość ulotek, zawierających kilka rad o tym, jak pomagać pszczołom na co dzień.
Ogłosiły konkurs pod tytułem „Pszczoła – superbohater” dla dzieci klas I-III szkoły podstawowej, w ramach którego najmłodsi przygotować mieli w grupach plakat na wspomniany temat. Dzięki temu osiągnęły kilka efektów: oprócz tego, iż dzieci zdały sobie sprawę, jak wielka jest rola tych owadów w funkcjonowaniu całego świata, mogły nauczyć się pracy zespołowej i otrzymać wspaniałe nagrody.
Na zorganizowanym przez nie wydarzeniu, a tym samym finale projektu, doszło do rozstrzygnięcia wspomnianego konkursu, ale nie tylko…. Zaproszeni goście opowiadali o tym, jak bezpiecznie usunąć ul bez narażenia życia pszczół oraz o problemie ich wymierania. Cieszy nas, że wspólnie robimy wiele dla naszego ekosystemy. Na drzewach wokół szkoły pojawiły się hoteliki dla pszczół i owadów, a wokół miododajne rośliny.