WIZYTA UCZNIÓW Z ROSJI W RAMACH III EDYCJI WYMIANY POLSKO – ROSYJSKIEJ

10 maja b.r. grupa dziesięciu naszych uczniów, wraz z opiekunami p. Marią Sieczkowską i p. Małgorzatą Szymczak, wyruszyła wczesnym rankiem do Warszawy, aby na lotnisku powitać przyjaciół z partnerskiego miasta Mytiszczi w Rosji. Wszyscy wyżej wspomniani mieli już okazję poznać się w marcu, podczas telekonferencji, gdzie entuzjastycznie opowiadali o swoim życiu, pasjach, szkole oraz zainteresowaniu kulturą obu krajów.

Pomimo wyjątkowo, jak na tę porę roku, nieprzychylnej pogody, udało się przygotowany wcześniej program wymiany zrealizować w stu procentach. Już kilka minut po opuszczeniu terminalu lotniska, wszyscy podziwiali panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki, a następnie udali się na integracyjny spacer po Królewskich Łazienkach, podziwiając ich obiekty architektoniczne i przyrodę.

Tradycyjnie, największe wrażenie wywarli na rosyjskich kolegach Małachowianka oraz Płock. Gościom podobała się atmosfera historycznych murów Alma Mater Plocensis oraz otwartość i serdeczność całej szkolnej społeczności. Ponadto, podczas weekendu, wszyscy mieli okazję uczestniczyć w uroczystościach Pikniku Europejskiego, zwracając szczególną uwagę na prezentację Rosji przygotowaną przez uczniów jednej ze szkół podstawowych w Płocku.

Poza uczestniczeniem w lekcjach otwartych, próbie chóru Minstrel, w wolnych chwilach zarówno rosyjscy, jak i polscy uczniowie mieli okazję odkrywać atrakcje turystyczne miasta i poznawać jego ciekawostki historyczne. Również odwiedziliśmy Toruń i skansen w pobliskim Sierpcu, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach wycinanki ludowej. Czas spędzony w miłym towarzystwie upłynął bardzo szybko i 17 maja powróciliśmy do Warszawy, aby po długim spacerze Traktem Królewskim oraz po Starówce, pożegnać naszych gości na lotnisku Okęcie.

Wymiany uczniów między szkołami partnerskimi to wspaniała okazja na poznanie ciekawych ludzi, integrację z koleżankami i kolegami z innych klas, ćwiczenie konwersacji w językach obcych (angielski i rosyjski) w najprzyjemniejszych z możliwych okolicznościach, odkrywanie na nowo historii i piękna swojego miasta i regionu, otworzenie się na nowe doświadczenia, odmienne opinie i postrzeganie świata, ogromna motywacja do dalszej nauki języka.    

Powoli już przygotowujemy się do naszej wrześniowej rewizyty w Rosji. Do zobaczenia wkrótce!