Europejski Dzień Języków Obcych

16 października nasza szkoła obchodziła Europejski Dzień Języków pod hasłem: „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. W tym dniu cała szkoła wypełniła się kolorowymi flagami, wielojęzycznymi napisami, informacjami na temat języków obcych i rozmaitymi ciekawostkami językowymi.

Dla klas pierwszych zorganizowano konkurs dotyczący wiedzy o językach, który poprowadziły nauczycielki języków obcych Monika Malewska i Karolina Jeznach. Uczniowie odpowiadali na pytania teoretyczne m.in. o ilość języków w Europie i na świecie, najczęściej tłumaczone książki czy przynależność języków do rodzin i grup, ale musieli też rozpoznać różne rodzaje włoskich makaronów (tagliatelle, penne, tortellini) i wskazać przedmioty określane wyrazami obcego pochodzenia jak np. waserwaga , szlafrok, peniuar czy poszetka. W konkursie zwyciężyły klasy 1i oraz 1f. Gratulujemy! Klasy drugie natomiast uczestniczyły w spotkaniu w auli szkolnej, w ramach którego Jakub Kulesza, uczeń klasy 3a wygłosił krótki wykład na temat zapożyczeń językowych. Następnie Oliwia Smoleńska przeprowadziła wywiad z uczniami naszego liceum, którzy urodzili się poza granicami Polski i posługują się poza językiem polskim także drugim językiem (niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim, a nawet arabskim) jako językiem ojczystym. O swoich doświadczeniach z dwu- lub wielojęzycznością opowiedzieli nam Kilian Rochowicz, Dąbrówka Żukowska, Omar Hemid, Marcel Boxberger i Agata Fighiera. W czasie długiej przerwy ogromną popularnością cieszył się kiermasz ciast połączony ze zbiórką pieniędzy na leczenie Kacpra Zimnego. Dzięki dużemu apetytowi i niezwykłej hojności uczniów naszej szkoły udało się zebrać 1300 zł. Wszystkim uczniom, którzy włączyli się w organizację imprezy oraz darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Nauczyciele języków obcych