MAŁACHOWIACY na konferencji kosmicznej

W dniu 4 października 2018r. chętni uczniowie, uczestnicy kółka astronomicznego, które zostało powołane do życia w tym roku szkolnym, mieli możliwość  udziału w konferencji kosmicznej. 

Uczniowie wraz z opiekunem p. Grażyną Witkowską pojechali do Sieradza, gdzie w 1905 roku urodził się wybitny naukowiec i twórca podstaw kosmonautyki Ary Szternfeld (co po niemiecku oznacza „gwiezdne pole”).  Była to już 9. Konferencja Kosmiczna pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej i Centrum Badań Kosmicznych PAN.  Udział naszej szkoły w tym wydarzeniu był podyktowany zainteresowaniem astronomią i historią podboju kosmosu, a przede wszystkim chęcią pogłębienia wiedzy o transporcie kosmicznym i udziale Polaków i Polski w tym zakresie.

 Wysłuchaliśmy wykładów:  „O szternfeldowskich orbitach”,  „Historia budowy rakiet”, „Rakieta sondująca Bursztyn”. Byliśmy na pokazie nieba w Astroarenie. Prowadzący ten pokaz zawodowy astronom opowiedział nam także o swoim życiu i jego bezgranicznej pasji – astronomii. Ważnym dla wszystkich punktem programu było wystąpienie generała Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego polskiego kosmonauty  i Honorowego Obywatelem Sieradza. W tym roku miała miejsce 40. rocznica jego lotu w kosmos, który odbył się w dniach 27 czerwca – 5 lipca 1978 r. Hermaszewski bardzo ciekawie opowiadał o swoim życiu, o przeciwnościach losu, które musiał pokonać , aby spełnić swoje dziecięce marzenie o lataniu. Przed wyruszeniem w kosmos przeszedł szereg lekarskich badań i testów, został wybrany z 80 wytypowanych osób. Wspomniał też, w jakich okolicznościach musiał poddać się usunięciu zdrowych migdałków. Po wystąpieniu można było zadawać mu pytania, na które chętnie odpowiadał i otrzymać autograf oraz robić sobie z nim zdjęcie. To był fascynujący, niezapomniany, bo „kosmiczny” dzień.