WYMIANA POLSKO-ROSYJSKA

W dniach 12-19 maja 2018 r. grupa dziesięciu Małachowiaków, pod opieką pań Marii Sieczkowskiej i Małgorzaty Szymczak, uczestniczyła w II edycji wymiany szkolnej z 31 Szkołą Ogólnokształcącą w Mityszczi, rosyjską szkolą partnerską naszego Liceum.

Rosjanie przyjęli nas z ogromną serdecznością i gościnnością. Bogaty program pobytu umożliwił poznanie życia codziennego mieszkańców rejonu moskiewskiego, systemu edukacji, oraz zabytków Moskwy i jej przedmieść. Nasze miasto siostrzane Mityszczi przywitało nas piękną pogodą i wiosenną zielenią. Na miejscu uczniowie mieli okazję zwiedzić szkołę, obserwować wybrane lekcje, czynnie uczestniczyć w zajęciach praktycznych (masterclass) oraz zajęciach pozalekcyjnych, odwiedzić szkolne muzeum etnograficzne. Ponadto zwiedziliśmy Moskwę (m.inn. Kreml, Plac Czerwony, legendarną ulicę Arbat, zabytkowe stacje moskiewskiego metra, Galerię Tretiakowską, Muzeum Kosmonautyki i wieżę telewizyjną Ostankino) oraz Sergijew Posad z malowniczym kompleksem ławry troicko-sergijewskiej.

Dzięki zakwaterowaniu w rodzinach, uczestnicy wymiany mieli okazję ćwiczyć umiejętności językowe, poznać smak lokalnej kuchni i doświadczyć gościnności gospodarzy.

Czas upłynął nam bardzo szybko. Rosję opuściliśmy pełni niezapominanych wrażeń i już z niecierpliwością czekamy na rewizytę naszych przyjaciół. Poniżej kilka fotografii z naszego pobytu: