Małachowianka wraca do gwiazd

W dniu 23 marca odbyła się w auli szkoły uroczystość związana z uruchomieniem po 20 latach obserwatorium astronomicznego. Zaszczycili nas z tej okazji szczególni goście, m. in. J. Pitera –posłanka do Europarlamentu, E. Gapińska – posłanka na sejm RP, prezydent A. Nowakowski i zastępca prezydenta – P. Dyśkiewicz, Sekretarz Starostwa Powiatowego – M. Twardy, T. Kominek – dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego, radna i prezes PLOT – I. Krajewska, członkowie Towarzystwa Małachowiaków i dyrektorzy szkół, poradni, instytucji miejskich.

Ciekawe wykłady o życiu na stacji kosmicznej i o katastrofach kosmicznych wygłosili panowie: Paweł Grochowalski i dr Ryszard Gabryszewski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Ponadto Liceum podpisało porozumienie o współpracy z CBK PAN.

Stephen Howking mówił „Spoglądaj w gwiazdy, nie pod nogi”, a na koniec żywota wierzył, już że patrzenie w górę nie będzie już wymagane, aby zobaczyć wszechświat w całej jego okazałości. Ludzkość bowiem zbliża się do pierwszego sub-orbitalnego lotu w przestrzeń.

Postanowiliśmy i My spojrzeć w gwiazdy, a przede wszystkim stworzyć taką możliwość pasjonatom i ciekawym wiedzy uczniom. Obserwatorium zostało na nowo uruchomione. Doprowadziliśmy do kopuły elektryczność, w dniu 23 lutego zamontowaliśmy teleskop, umożliwiający obserwację nieba w ciągu dnia. Wszystko to udało się dzięki pomocy nie tylko znawców tematu , ale też przyjaciołom szkoły. Wypada podziękować p. Cezaremu Supłowi, Piotrowi Koskowi, że nas w tych dążeniach wspierali i służyli radą i pomocą.

Szczególne słowa uznania należą się jednak ofiarodawcy teleskopu – absolwentowi roku 1965;  wieloletniemu wiceprezesowi Towarzystwa Małachowiaków – panu Markowi Chojnackiemu, który jak nikt rozumie, że „nie jesteśmy, by spożywać urok tego świata, ale by go tworzyć”.

Zapraszamy do zmagań z astronomią!