Dominika zna Amerykę

I Know America 2018  to coraz popularniejszy konkurs wiedzy o Ameryce, a dokładniej o Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wasza koleżanka Dominika Zembrzycka (klasa 1a)  postanowiła spróbować swoich sił w tegorocznej edycji i w ubiegłym tygodniu uzyskała tytuł Laureata!

Konkurs ten jest organizowany od 15 lat przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie we współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi. Składa się z trzech etapów. W pierwszym etapie, do którego w tym roku przystąpiło około 1000 osób z całej Polski, należy odpowiedzieć na pytania, zarówno w języku polskim jak i angielskim, obejmujące zakres wiedzy z amerykańskiej kultury, historii, polityki, problemów społeczno-gospodarczych, stosunków polsko-amerykańskich, geografii i sportu.

W drugim etapie, do którego zostaje zakwalifikowanych 60 najlepszych uczestników, należy napisać esej na jeden wybrany z 15 tematów. Dominika nie dość, że wybrała oryginalny temat, to jej praca została najwyżej oceniona.  Dokładny tytuł pracy brzmiał: Pontiac GTO, Dodge Challenger, Ford Gran Torino, Chevrolet Camaro: na drodze nie ma nic bardziej amerykańskiego, od tzw. „muscle cars”. To nie są samochody dla każdego, europejskie i japońskie firmy motoryzacyjne zwykle nie miały nigdy w swoich katalogach podobnych aut. Posługując się wybranymi przykładami literackich, filmowych lub telewizyjnych kierowców takich samochodów, postaraj się poszukać jakichś ich cech wspólnych – i zastanów się, na czym polega amerykańska specyfika „muscle cars.” (specjalnie zamieszczam pełen tytuł wypracowania, aby Wam uświadomić, ze konkurs nie tylko wymaga wszechstronnej wiedzy, ale równocześnie każdy uczeń może znaleźć w nim coś dla siebie).

Do III etapu zostało zakwalifikowanych już tylko 15 uczestników i polegał on na egzaminach ustnych, w języku angielskim, z wybranych zagadnień wiedzy o Stanach Zjednoczonych. Poziom konkursu jest bardzo wysoki i, jak twierdzi Dominika, samo w nim uczestnictwo, bardzo rozwija horyzonty i wiedzę o Stanach, której nie powstydziłby się rodowity Amerykanin.

Dominika zamierza kontynuować swoją amerykańską przygodę w przyszłym roku i gorąco zachęca Małachowiaków do spróbowania swoich sił w kolejnych edycjach.

A my serdecznie jej gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!  

 

Zdjęcie nr 3    Dominika odbierała również gratulacje od p. Paul’a W. Jones, Ambasadora USA w Polsce