Wycieczka do Warszawy

4.01.2024r. uczniowie klas 2B, 4D, 4F pod opieką pani Agnieszki Garstki, pani Agnieszki Kacprzak oraz pani Magdaleny Wilk udali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Więzienia Pawiak.

W tym szczególnym miejscu martyrologii narodu polskiego, więzieniu śledczym Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego, mogliśmy dowiedzieć się, jak wyglądał los ludzi, którzy trafili w ręce niemieckich nazistowskich okupantów, metody przesłuchań, rozkład dnia uwięzionych, metody konspiracji na Pawiaku oraz treść niektórych grypsów osadzonych i pomordowanych. Szacuje się, że na Pawiak trafiło około 100 tys. więźniów, z których 37 tys. zginęło w egzekucjach, zostało zamordowanych w czasie przesłuchań na Szucha lub w celach albo zmarło w szpitalu więziennym. Zbrodnie na Pawiaku wstrząsnęły Warszawą, a na murach domów rychło pojawiły się napisy „Pawiak pomścimy”. Dzięki poznaniu tej historii mogliśmy lepiej zrozumieć jedno z najbardziej wstrząsających zdań wyryte przez polskiego więźnia na ścianie katowni w Alei Szucha: „Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć”.
Wieczorem mieliśmy okazję uczestniczyć w muzycznym show w Teatrze Roma – WE WILL ROCK YOU to brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN. Akcja przedstawienia dzieje się w zglobalizowanym świecie przyszłości. Wszystkimi aspektami życia na iPlanecie, którą dawniej nazywano Ziemią, rządzi jedna, potężna korporacja. Posiadanie instrumentów muzycznych jest zakazane, muzyka jest bowiem wyrazem absolutnie niepożądanego indywidualizmu. Kilkoro buntowników, którzy w tajemnicy kultywują pamięć o przeszłości, nie chce pogodzić się z taką ponurą egzystencją i podejmuje walkę o wolność, miłość i ROCKA!
WE WILL ROCK YOU to fantastyczna okazja, by usłyszeć piosenki QUEEN w nieznanym kontekście, odkryć nowe znaczenia i elektryzujące, porywające i pełne energii brzmienia m.in. takich hitów jak m.in. „I Want To Break Free”, „Radio Ga Ga”, „I Want It All”, „We Are The Champions”, „Bohemian Rhapsody” czy tytułowy numer „We Will Rock You”.