EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

16 października nasza szkoła obchodziła Europejski Dzień Języków, święto ustanowione przez Radę Europy, którego ideą jest zachęcenie do nauki języków obcych oraz propagowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy.

Pierwszoklasiści wzięli udział w teleturnieju sprawdzającym ich wiedzę o językach obcych. W sali gimnastycznej rywalizowały trzyosobowe zespoły, odpowiadając na pytania przygotowane przez panią Karolinę Jeznach-nauczycielkę języka włoskiego i francuskiego i panią Monikę Malewską- nauczycielkę języka niemieckiego. Wiele pytań zaskoczyło, a odpowiedzi zadziwiły startujących, jednak przy wsparciu całej klasy podołali. Najwięcej punktów zdobyła klasa 1a, następnie 1b i 1c.

Klasy drugie mogły również wykazać się wiedzą o językach w konkursie, który przeprowadziła dla nich w klasach pani Paula Zuchniewicz z uczniami z 3g. Największą liczbę punktów uzyskała klasa 2G (18/21), klasy 2D, 2F i 2H otrzymały ex aequo po 17 punktów. Nagrody w postaci słodyczy, których nazwy są związane z językami obcymi rozdano jeszcze na tej samej lekcji. Wszystkim zwycięzcom obu konkursów serdecznie gratulujemy!

W auli szkolnej odbyło się dla klas trzecich spotkanie z uczniami naszej szkoły, którzy posługują się poza językiem polskim także drugim językiem (ormiańskim, ukraińskim i rosyjskim) jako językiem ojczystym. Rozmowę poprowadziły uczennice klasy 4e Natalia Bońkowska i Aleksandra Dybiec, a o swoich doświadczeniach z dwu- lub wielojęzycznością opowiedzieli nam Diana Tatarova z klasy 2a, Halyna Voroshchuk z 2g, Yehor Babych z 3g, Evgeniia Grigorian i  Alisa Turbina z 2c oraz Viktoriia Kim i Anastasiia Berykul z klasy 1b. Uczestnicy odpowiadali na pytania o to, jak nauczyli się tych języków, czy dwujęzyczność przynosi im same korzyści, czy też są związane z nią jakieś problemy; opowiedzieli nam o zabawnych sytuacjach, które przytrafiły się im w czasie nauki języka polskiego, o różnicach kulturowych między Polską a ich krajem pochodzenia i wiele innych ciekawych historii. Dziękujemy im jeszcze raz za otwartość i podzielenie się z nami swoimi doświadczeniami!

Nauczyciele języków obcych