„Wybraliśmy wolność” – uroczystości z okazji 35. rocznicy powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego

12 września grupa uczniów klasy 3e z wychowawcą Iwoną Sarwińską wzięła udział w obchodach 35. rocznicy powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego – pierwszego niekomunistycznego premiera Polski od zakończenia II wojny światowej i absolwenta LO im. St. Małachowskiego w Płocku z 1946 roku.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Senat RP pod hasłem „Wybraliśmy wolność”. Po uroczystym otwarciu obchodów przez marszałek Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską i marszałka Sejmu Szymona Hołownię uczniowie obejrzeli film o Tadeuszu Mazowieckim, wysłuchali wykładu inaugurującego wygłoszonego przez prof. dr hab. Andrzeja Friszke, a następnie dyskusji w ramach dwóch paneli: socjologicznym i ekonomicznym, w których o tym historycznym wydarzeniu rozmawiali m.in. członkowie rządu T. Mazowieckiego: prof. Leszek Balcerowicz, Waldemar Kuczyński, Tadeusz Syryjczyk. Druga część obchodów odbyła się w Sejmie, gdzie można było obejrzeć wystawy:  „Nasz Premier!” i „Premier Tadeusz Mazowiecki”, a także oryginały dokumentu powołania Rady Ministrów z 12 września 1989 r. Odbył się też panel dyskusyjny „4 czerwca Świętem Wolności i Praw Obywatelskich – nowe święto państwowe? Czy jest nam potrzebne to święto?”, podczas którego został przedstawiony projekt inicjatywy obywatelskiej w tej sprawie.

Udział w tych uroczystościach był dla naszych uczniów wyjątkową okazją nie tylko uczczenia pamięci wybitnego absolwenta Małachowianki, ale również spotkania wielu znanych polityków i osobistości oraz poszerzenia wiedzy o wydarzeniach, które otworzyły drogę naszego kraju do wolności i demokracji.